Wyobraź sobie taką sytuację – ubierasz specjalne buty, zakładasz na siebie uprząż dopasowaną idealnie do twoich wymiarów, na głowę wkładasz kask i myślisz tylko o tym, że za chwilę rozpoczniesz podbój góry. Jeśli również pragniesz poczuć się jak prawdziwy alpinista, możesz rozpocząć samodzielną naukę w tym zakresie lub skorzystać z profesjonalnych kursów. W każdej z sytuacji niezbędne ci będzie odpowiednie wyposażenie wspinaczkowe – wiedzę o sprzęcie na start, bez którego ta aktywność fizyczna w bezpiecznych warunkach nie będzie możliwa, po prostu musisz posiadać.

Podstawowe wyposażenie w trakcie wspinaczki

W każdych warunkach niezbędny ci będzie odpowiedni sprzęt osobisty, zwłaszcza uprząż – lekka i o niewielkim stopniu regulacji, jeśli masz w planach wspinaczkę po drogach ubezpieczonych, a ciężka i z większą możliwością regulacji – w przypadku wyboru tras typowo górskich. Podstawę wyposażenia osobistego stanowią również odpowiednio dopasowane do stopy buty (muszą idealnie przylegać, by zapewnić właściwą asekurację przy stawianiu każdego kroku), przyrząd z karabinkiem oraz wygodny kask.

Dokonując wyboru, zwróć uwagę na to, z czego element chroniący głowę został wykonany. Wszystkie dostępne na rynku modele tego sprzętu osobistego posiadają spienioną piankę amortyzacyjną (wypełnienie w środku). Część z nich charakteryzuje się jednak również bardzo twardą, poliwęglanową skorupą, podnosząc trwałość proponowanych elementów i tym samym ich ciężar. W trakcie wspinaczki górskiej lepiej się sprawdzają trwałe i ciężkie kaski, ale na skałkach wystarczą lżejsze modele.

Liny, karabinki i ekspresy – tajne wyposażenie miłośników

Liny oraz ekspresy służące do mocowania w punktach asekuracyjnych to podstawa profesjonalnego sprzętu wspinaczkowego. Często niezbędne okazują się również karabinki ułatwiające montowanie przy przewożeniu rzeczy. W asekuracji pomogą ci także specjalne taśmy wykonane z wytrzymałych materiałów. Warto wspomnieć również o kościach mechanicznych, które pozwalają na zakładanie punktów asekuracyjnych na drogach nieubezpieczonych. Szczególnej uwadze polecamy takie elementy wyposażenia jak tricamy, które wchodzą w trudno dostępne miejsca, podnosząc poziom bezpieczeństwa.

Sprzęt wspinaczkowy – dopasowanie do warunków

Wyposażenie, które zabierzesz ze sobą na wyjazd połączony z aktywnością wspinaczkową, zależy od docelowego miejsca. Możesz bowiem wybierać między skałkami (jednowyciągowe drogi ubezpieczone) a drogami nieubezpieczonymi, które wymagają własnej asekuracji. W zależności od trasy wyposażenia osobistego i profesjonalnego sprzętu będziesz potrzebował więcej lub mniej. Planujesz wyjazd na polskie skałki (trasa ubezpieczona)? Lina, ekspresy, karabinki zakręcane i niezakręcane, a także taśmy – te elementy obowiązkowo powinieneś mieć ze sobą. Przed tobą trasa nieubezpieczona? Kości oraz linie (pojedyncze lub podwójne) na pewno ci się przydadzą.

Wybierając się w skałki lub w trasy nieubezpieczone, pamiętaj o tym, by się odpowiednio przygotować pod każdym względem – także odzieży i sprzętu, jakie będą ci niezbędne. Odpowiedni dobór wyposażenia stanowi o twoim bezpieczeństwie w trakcie tej ekstremalnej aktywności fizycznej. Czerp radość ze wspinania się w każdych warunkach, stosując się do wskazanych przez nas porad.

Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami!

NAPISZ DO NAS
kontakt@tricamp.pl
ZADZWOŃ
+48 506 602 850